عضو فدراسیون جهانی فیلد تارگت http://world-field-target-federation.com/Members

فیلد تارگت FIELD TARGET
اسنایپر فیلدتارگت
هانتر فیلد تارگت HFT
TABLE-CHART-LIST
تجهیزات تیراندازی
فیلدتارگت Fieldtarget فیلدتارگت فیلدتارگت

تراجکتوری Terajectory

1.00
تعداد بازدید : 3288
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۹/۲۹
ساچمه به محض خارج شدن از دهانه تفنگ در معرض جاذبه قرار گرفته و افت به طرف سطح زمین را آغاز می کند. این بنیاد فیزیک است.همین نکته باعث می شود نتوانیم همواره در مسافت های مختلف با مرکز بعلاوه (Reticle) به سمت اهداف نشانه روی کنیم .

تراجکتوری Terajectory

 

علم بالستیک چیست ؟
مقاومت هوا- فشارباد- نیروی جاذبه- سنگینی گلوله هریک به نوعی در انحراف پرتابه از مسیر دخالت دارند که علم بالستیک میزان آن را تعیین می کند . علم بالستیک پیرامون حرکت اشیاء در هوا به مطالعه می پردازد حرکت هر پرتابه ای و ساچمه ای که شلیک می شود و پس از پیمودن مسافتی در فضا به زمین برخورد می کند در محدوده علم بالستیک مورد بررسی قرار می گیرد حتی سنگی که به هوا پرتاب می کنیم و چند متر دورتر به زمین می افتد تابع قوانین بالستیک است .کارشناسان علم بالستیک قادرند این نیروها را به نوعی تحت کنترل خود دراورند . دانستن این نکته که گلوله یا ساچمه با چه سرعتی از دهانه لوله خارج می شود بسیار مهم است . هر چقدر سرعت گلوله بیشتر باشد مسافت بیشتری را خواهد پیمود و نیروی جاذبه دیرتر برآن اثر می گذارد . دوکی شکل بودن موشک نیز بُرد آنرا افزایش می دهد زیرا از نیروی اصطکاک با هوا کاسته می شود . برای اینکه از  منحرف شدن گلوله ها در هوا جلوگیری کنند آنها را ضمن به حرکت دراوردن به طرف جلو به چرخش در می آورند . عمل چرخاندن گلوله به وسیله شیارهایی که در داخل لوله قرار دارد و (خان ) نامیده می شود صورت می گیرد .
زاویه ای که پرتابه تحت آن زاویه پرتاب می شود نیز در بُرد آن تاثیر دارد . گلوله ای که تحت زاویه 45 درجه از دهانه لوله خارج می شود نسبت به گلوله هایی که با زاویه کمتر یا بیشتر از این مقدار خارج می شوند مسافت بیشتری را طی خواهد کرد .

مقاله تاثیر زاویه در تیراندازی (روی تصویر زیر کلیک کنید)


 

تراجکتوری چیست :

Trajectory به تعریف لغوی به معنای مسیر - خط مسیر و در موضوع مورد بحث به معنای مسیر پرتابه می باشد.

ساچمه به محض خارج شدن از دهانه تفنگ در معرض جاذبه قرار گرفته و افت به طرف سطح زمین را آغاز می کند. این بنیاد فیزیک است.همین نکته باعث می شود نتوانیم همواره در مسافت های مختلف با مرکز بعلاوه (Reticle) به سمت اهداف نشانه روی کنیم . هر تیراندازی که در مسافت های متغیر تیراندازی می کند ملزم به تهیه الگوی تراجکتوری پرتابه سلاح خود و استفاده از جدول بالستیک است.

هر ساچمه ای بالستیک منحصر به خود را دارد ، حتی استفاده از یک نوع ساچمه در دو فصل متفاوت بدلیل تفاوت دما، رطوبت و فشار هوا و ... بالستیک و در نتیجه منحنی تراجکتوری متفاوت خواهد داشت.

 

 

 

محاسبات آنلاین تراجکتوری

 

 

 

تهیه الگوی تراجکتوری بصورت عملی و میدانی

 

تهیه الگوی تراجکتوری بصورت عملی و میدانیتهیه الگوی تراجکتوری بصورت عملی و میدانی

با وجود آنکه انواع نرم افزار های تیراندازی برای ترسیم منحنی تراجکتوری و ارائه جدول تراجکتوری وجود دارند ولیکن قابل اعتماد ترین روش آن است که تیراندازان بصورت میدانی منحنی تراجکتوری ساچمه را بدست آورند .

 

 

 

تهیه الگوی تراجکتوری با استفاده از نرم افزارها

 

 

تیراندازان پس از ترسیم تراجکتوری پرتابه سلاح خود در مرحله بعدی اقدام به تهیه الگوهای تراجکتوری بصورت مصور ( بر مبنای میلدات - بر مبنای افت تیر به سانت یا اینچ ) و نصب آن روی قنداق یا دوربین خود می نمایند .

میلدات تراجکتوری فیلدتارگت فیلد تارگت  میلدات تراجکتوری فیلدتارگت فیلد تارگت

 

این عکس آن اتفاقی است که در خصوص منحنی تراجکتوری ساچمه و وضعیت آن نسبت به خط دید تصور میشود اما این تنها یک باور اشتباه است.

 

تراجکتوری Terajectory

 

در واقع این اتفاقیست که می افتد

تراجکتوری Terajectory

 

سیبل چند منظوره IRFT برای کالیبره کردن تورت و میلدات ها و ترسیم تراجکتوری و تست کلیک

سیبل صفر کردن و کالیبره کردن سلاح

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

کپي برداری از مطالب سايت با ذکر منبع و لینک بلامانع است. کليه حقوق برای مدرسه فیلدتارگت ابران محفوظ است.

ff (نسخه 2.33.03)