فیلدتارگت و تیراندازی در باد
فیلدتارگت و تیراندازی در باد

نکات و ترفندهای مفید گری چیلینگ‌ورث برای تیراندازی بهتر در باد ملایم

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

نکات و ترفندهای مفید گری چیلینگ‌ورث برای تیراندازی بهتر در باد ملایم

فیلدتارگت

خوب، به کسانی که مرا می‌شناسند و الان دارند برای تیراندازی روی زمین غلت می‌زنند، بگویم که می‌دانم اخیراً عملکردم در روزهای بادی خوب نبوده است. بله، در گذشته برخی از بهترین شلیک‌های من در روزهای بادی بوده‌اند، اما اعتراف می‌کنم که پس‌رفت کردم و در حال حاضر حتی از یک باد ملایم هم می‌ترسم. به همین دلیل، در ماه‌های اخیر تحقیقات زیادی دربارۀ این موضوع انجام داده‌ام و برخی از تکنیک‌های جدید را آزمایش کرده‌ام تا توانایی‌هایم در سال 2022 برای تیراندازی در یک روز بادخیز تا حد زیادی بهبود یابد.

اولین چیزی که باید بدانیم این است که همیشه وزش باد وجود دارد. حتی در راکدترین روزها، گلولۀ شما کمی منحرف می‌شود. بنابراین، باید وزش باد از جلو و عقب، از پهلو و یا حتی وزش زاویه‌دار باد را بررسی کنیم. چند نکته برای کمک به شما در بررسی وضعیت باد ارائه خواهیم کرد و همچنین دربارۀ مواقعی که باد می‌تواند شما را گرفتار کند، صحبت خواهیم کرد، اما قبل از شروع بررسی چگونگی تأثیر باد بر شلیک‌های خاص، باید به چند چیز فکر کنید. اول اینکه وضعیت باد در محل تیراندازی، ممکن است همانند وضعیت باد اطراف هدف نباشد. ممکن است وقتی در محل تیراندازی ایستاده‌اید باد را در سمت راست صورت خود حس کنید، اما احتمالش زیاد است که باد در محل هدف به درخت برخورد کند و به اطراف بچرخد یا به دیوار برخورد کند و به عقب برگردد، حرکات و دویدن در زمین تیراندازی می‌تواند باد را به سمت بالا یا پایین فشار دهد. بنابراین، زمانی را صرف نگاه کردن به محدودۀ هدف کنید و هرگز تصور نکنید بادی که شما احساس می‌کنید همان بادی است که به گلولۀ شما می‌رسد. اول، بیایید موانع آسان را از سر راه برداریم.

در اطراف هدف دنبال چمن بگردید، این کار شما را در یافتن مسیر باد راهنمایی می‌کند.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

وزش باد از روبه‌رو

اغلب، وقتی به هدف نزدیک می‌شوید، باد مستقیماً به سمت شما می‌آید. در محل تیراندازی می‌ایستید، چند برگ به هوا پرتاب می‌کنید و آنها مستقیم به سمت صورت شما برمی‌گردند. تفاوت زیادی بین باد ملایم و طوفان وجود دارد، اما برای سهولت کار، اجازه دهید با باد نسبتاً خوب 16 کیلومتر در ساعت پیش برویم. وقتی باد مخالف باشد، سرعت گلوله را کم می‌کند. اگر فاصلۀ هدف کمتر از 27 متر باشد، احتمالاً تأثیر زیادی نخواهد داشت، اما اگر به یک هدف دور شلیک کنید، باد زمان بیشتری برای تأثیر بر گلوله خواهد داشت و بنابراین سرعت آن را کاهش می‌دهد. حالا زمان خوبی است برای نگاه کردن به ماکت‌های شکار، اگر تعداد زیادی از شلیک‌های خطا به قسمت پایین ماکت برخورد کرده‌اند، هدف 41 متری خود را بالاتر از حد معمول قرار دهید. این کار می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

هرچند، اگر به یک هدف بلند در فاصله دور شلیک کنید، گلوله در ارتفاع بالایی برخورد می‌کند. چون که باد به زیر گلوله فشار آورده و این نیرو باعث بالا رفتن می‌شود و گلوله در ارتفاع بالا برخورد می‌کند. بنابراین، اگر بخواهم با وجود باد مخالف تیراندازی کنم، چند متر بیشتر از هدف فاصله می‌گیرم.

وزش باد از عقب

تیراندازی با باد موافق راحت‌تر است و همانند باد از روبه‌رو، تا 27 متر خیلی گلوله را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اما در مسافت طولانی‌تر، سرعت گلوله را افزایش داده و گلوله در ارتفاع بالاتری برخورد می‌کند. بنابراین، به عنوان مثال، اگر با باد 16 کیلومتر در ساعت هدفی 41 متری را نشانه بگیرید، گلوله حدوداً بین 36 تا 41 متری شما برخورد خواهد کرد. قبل از اینکه به بادهای جانبی بپردازیم، نکتۀ دیگری وجود دارد که باید بدانید. همۀ تفنگ‌های مدرن دارای خان‌کشی هستند که یا چپ‌گرد است یا راست‌گرد [گلوله هنگام شلیک با سرعت به دور خود می‌چرخد و از لولۀ تفنگ خارج می‌شود که این چرخش یا در جهت عقربه‌های ساعت است یا خلاف آن]. بنابراین، اگر با باد از پهلو تیراندازی می‌کنید، گلولۀ شما می‌چرخد و این جهت چرخش یا موافق جهت وزش باد است یا مخالف آن. به همین دلیل است که بسیاری از تفنگ‌ها از یک طرف باد بیشتری دریافت می‌کنند. من یک تفنگ Daystate X2 عالی داشتم که در فاصلۀ 36 متری از هدف با باد 16 کیلومتر در ساعت از پهلو، 1 میلی‌رادیان باد از چپ به راست و فقط 75/0 میلی‌رادیان باد از راست به چپ دریافت می‌کرد. پس حتماً تفنگ خود را بررسی کنید.

«باد گلوله را تا مسافت حدود 26 متری تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اما در مسافت‌های طولانی‌تر، سرعت گلوله را افزایش می‌دهد و گلوله در ارتفاع بالاتری برخورد می‌کند.»

فیلدتارگت و تیراندازی در باد
تفنگ Daystate دوست‌داشتنی من، باد بیشتری از سمت چپ گرفت.

وزش باد از پهلو

مراقب باشید که گلولۀ شما به کجا برخورد می‌کند. فرض کنید اولین هدف شما در مسابقه یک محدودۀ 25 میلی‌متری در فاصلۀ 32 متری است و باد از چپ به راست می‌وزد. به محدودۀ کشتار [سر یا قفسۀ سینه] نگاه کنید و یک چهارم بیرونی لبۀ سمت چپ را هدف بگیرید و شلیک کنید. اگر به هدف خورد و ماکت شکار افتاد، مجدداً آن را تنظیم کنید و از نقطه‌ای که هدف‌گیری کرده بودید تا نقطۀ برخورد گلوله را اندازه‌گیری کنید. حالا شما یک مقیاس دارید. اندازه‌گیری و تنظیم را تا زمانی که به اهداف شلیک می‌کنید، ادامه دهید.

بادنماها

بسیاری از تیراندازان از بادنما استفاده می‌کنند که به تفنگ آنها وصل می‌شود. بادنما می‌تواند یک تکه پشم یا پر باشد که برای بررسی جهت باد در محل تیراندازی عالی است، اما این هم فقط برای محل تیراندازی است و ممکن است وضعیت باد در محل هدف این چنین نباشد. برخی از تیراندازانی که سیگار می‌کشند از دود برای بررسی جهت باد استفاده می‌کنند، اما این کار باید حداقل در فاصلۀ 2 متری از خط شلیک انجام شود. دو روش قابل اعتماد برای بررسی جهت باد وجود دارد: یکی پرت کردن برگ‌ها به سمت بالا و مشاهدۀ حرکت آنها در هوا و دیگری کشیدن یک ریسمان تا هدف و مشاهدۀ حرکت آن در باد. به نظر من، ریسمان بهترین راه برای دیدن جهت باد است که راستای هدف را نیز نشان می‌دهد. گاهی اوقات در محل شلیک، باد از راست به چپ و در محل هدف از چپ به راست می‌وزد، در این حالت دو انحراف خواهید داشت.

بادنماهایی که به تفنگ متصل هستند عالی هستند، اما جهت باد را فقط در محل تیراندازی نشان می‌دهند.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

زمین یا سطوح سخت در اطراف هدف می‌تواند باد را به عقب برگرداند.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

شلیک‌های بلند

هنگامی که به محل تیراندازی نزدیک می‌شوید، اغلب زیر یک درخت بلند یا میلۀ پرچم می‌ایستید و می‌توانید صدای باد را در میان شاخه‌ها بشنوید، اما همیشه سطح نزدیک به زمین را نگاه کنید، به برگ بوته‌ها و علف‌ها توجه کنید. من در مسابقاتی تیراندازی کرده‌ام که در آنها حس می‌کردیم در یک طوفان هستیم، اما در سطح زمین سرعت باد کم است. از حواس خود استفاده کنید، از همۀ حواس، هرگز با اولین برداشت خود اقدامی نکنید. به یاد داشته باشید که شلیک‌های بلند معمولاً باد بیشتری نسبت به شلیک‌های سطح زمین دریافت می‌کنند، مخصوصاً اگر هدف روی یک ستون در یک زمین باز باشد – موفق باشید

بالا سمت چپ: در هدف‌گیری دقت کنید و اگر تیر خطا رفت، آن مسافت را اندازه‌گیری و از اطلاعات به‌دست‌آمده استفاده کنید.

بالا سمت راست: بروس مارشال وضعیت باد را بررسی می‌کند.

پایین سمت چپ: گاهی اوقات لازم است برای کشتن هدف در هوای صاف هدف‌گیری کنید.

پایین سمت راست: در روزهای بارانی، می‌توانید ببینید که باد قطرات باران را به کدام طرف منحرف می‌کند.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

باد در اطراف اهداف مرتفع، به خصوص روی یک ستون، بیشتر است.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

به هدف نگاه کنید

در نهایت، به هدف نگاه کنید. آیا تعداد شلیک‌های خطا در یک سمت زیاد است؟ احتمالاً برخی از تیراندازان قبل از شما دقیقاً محدودۀ کشتار را هدف گرفته‌اند و گلولۀ آنها یک اینچ به سمت چپ منحرف شده است، به خصوص اگر تیراندازهای تازه‌کار باشند. اگر جای یک دسته گلوله را یک اینچ سمت چپ محدودۀ کشتار دیدید، باید حداقل 4 اینچ به سمت راست را هدف بگیرید.

به برگ‌ها و علف‌های اطراف هدف نگاه کنید. آیا آنها اغلب به یک جهت خم می‌شوند؟ اگر چنین است، یک باد ثابت را در آن جهت در نظر بگیرید. آیا وزش باد چرخشی است؟ آیا برگ‌ها با وزش باد به سمت راست خم می‌شوند و سپس به حالت عادی خود باز می‌گردند؟ اگر چنین است، صبر کنید و زمانی که وزش باد متوقف شد شلیک کنید. آیا برگ‌ها به طور مساوی به چپ و راست خم می‌شوند؟ پس باد از عقب یا از روبه‌رو می‌وزد. آیا ریسمان با وزش باد منحرف می‌شود و سپس دوباره به حال سکون برمی‌گردد؟ اگر چنین است، در زمان سکون شلیک کنید.

بررسی باد چیزی است که فقط نیاز به تمرین دارد. به باشگاه یا زمینی که در آن مجوز تیراندازی دارید بروید و با اهداف کاغذی چیزهای مختلف را امتحان کنید. میزان حرکت گلوله‌ها در مسافت‌های مختلف را اندازه‌گیری و تفنگتان را آزمایش کنید. اگر تیراندازی در باد برایتان سخت است، به جای تفنگ بادی PCP یک تفنگ بادی springer بگیرید. اگر کمک بیشتری می‌خواهید، برای راهنمایی و نکات بیشتر ویدیویی را که با Country TV & Shooting دربارۀ تیراندازی در باد ساخته‌ام ببینید. در آخر، لطفاً اگر چیزی را از قلم انداخته‌ام، به من اطلاع دهید چون به کمک همۀ شما نیاز دارم!

هرچه گلوله‌ها بالاتر شلیک شوند، بیشتر در معرض باد خواهند بود.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد

از ریسمان استفاده کنید و در میانۀ آن (قسمت خمیده) جهت وزش باد را ببینید.

فیلدتارگت و تیراندازی در باد