چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم
چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت


هرچند تیراندازان برتر در رده‌های بالای ورزشی برای خرید تفنگ، دوربین، و دیگر تجهیزات لازمی که در کیف تجهیزاتشان می‌گذارند مبالغ گزافی را هزینه می‌کنند، در رشته تیراندازی فیلد تارگت به منظور آماده شدن برای رقابت لازم نیست مبالغ گزافی را هزینه کنید. نیل مک‌کینون گزینه‌هایی را بررسی خواهد کرد که به شما کمک می‌کنند تیراندازی در رشته فیلد تارگت را آغاز کنید؛ بدون اینکه مجبور شوید بچه‌های‌تان را برای بردگی به فروش بگذارید .
 اغلب اوقات با حضور در رقابت‌های فیلد تارگت کاملا تحت تاثیر تجهیزات مورد استفاده تیراندازان قرار می‌گیریم. تفنگ‌های‌شان شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی هستند، دوربین‌هایی که برای استفاده در ستاره‌شناسی نیز مناسب خواهند بود، و آن چرخ‌های عظیم‌الجثه و عجیب‌وغریبی که در طرفین  قرار دارند!؟ ناگهان چشم‌تان به ژاکت‌ها، بین بگ ها که تیراندازان درون‌شان نشسته‌اند، تکه‌هایی از پولک و پرهایی که از انتهای آنها آویزان هستند و …. می‌خورد، و با خود فکر می‌کنید که «هی…، به نظرم به جای فکر کردن به این چیزهای عجیب‌وغریب بهتره با تفنگ اسپرینگم به چند هدف شلیک کنیم».
 تمامی تجهیزاتی که به نمایش گذاشته شده‌اند کاربرد بخصوصی دارد، اما برای گرفتن امتیازهای رقابتی ضروری نیستند و اگر می‌خواهید به اصلاح فقط تنی به آب بزنید هیچ مانعی وجود ندارد.

 منطقه‌ها و باشگاه‌ها
 رقابت‌های فیلد تارگت در سطح محلی بر اساس منطقه‌ها سازماندهی شده‌اند، این منطقه‌ها نیز از تعدادی باشگاه وابسته تشکیل شده‌اند و برای اینکه به‌صورت منظم در این رقابت‌ها تیراندازی کنید باید عضو یک باشگاه شوید، و از طریق آن باشگاه به رقابت منطقه‌ای برسید. در بریتانیا ده منطقه وجود دارد که از طریق وبسایت «انجمن فیلد تارگت بریتانیا» و انجمن‌های اختصاصی مانند «شوتینگ دِ بریز» می‌توانید اکثر آنها را بیابید؛ آدرس‌ صفحات وب این انجمن‌ها در انتهای این مقاله فهرست شده‌اند. بدین ترتیب اولین کارتان این خواهد بود که باشگاهی را نزدیکی خودتان بیابید، به آنجا بروید و به همه آنچه در فیلد تارگت اهمیت دارد نگاهی بیاندازید.

امتیازها و رده‌ها
 دانستن این موضوع برای مبتدی‌هایی که برای اولین بار در یک باشگاه یا رقابت‌ حضور پیدا می‌کنند بسیار حائز اهمیت است که شرایط رقابت برای همه یکسان نیست. در رشته فیلد تارگت چهار کلاس رده‌بندی شده وجود دارد، و در بسیاری از مناطق علاوه بر اینها یک کلاس آزاد نیز وجود دارد، تمامی تیراندازان فیلدتارگت از رده C تا AA رده‌بندی شده‌اند؛ افرادی که نام‌شان همواره در فهرست بالاترین امتیازها به چشم می‌خورد در رده AA قرار دارند، و رده C عمدتا از مبتدیان تشکیل شده است اما اغلب اوقات چندین کهنه‌کار نیز در میان آنها دیده می‌شوند. امتیازهای شما، که به صورت درصدی از بالاترین امتیاز روزتان نشان داده می‌شوند، رده‌ شما را تعیین خواهند کرد. بالاترین امتیاز شما، صرفنظر از تعداد هدف‌هایی که مورد اصابت قرار داده‌اید بر مبنای ۱۰۰٪ نشان داده می‌شود. اگر این ۱۰۰٪ بر مبنای شلیک به ۴۰ هدف امتیازبندی شده باشد و شما در یک رقابت ۲۰ هدف را مورد اصابت قرار داده باشید امتیاز شما ۵۰٪ خواهد بود. در بسیاری از مناطق برای اینکه امتیازهای شما محسوب شوند باید تعداد مشخصی شلیک داشته باشید؛ در منطقه من این تعداد سه شلیک است. این تعداد به این معنی است که در سه شلیک اول‌تان در رده C قرار دارید، اگر پس از سه شلیک امتیازتان برای تیراندازی در رده بالاتری به حد نصاب برسد، نشان می‌دهد تجربه کافی برای تیراندازی در رشته هانتر فیلد تارگت یا رشته دیگری را دارید، و بنابراین در آن رده، برای مثال B یا حتی A تیراندازی خواهید کرد. با این حال اگر کاملا مبتدی باشید در رده C باقی خواهید ماند. به عبارت دیگر، تنها با تیراندازی در رده خودتان رقابت می‌کنید، و نه افرادی که از تفنگ‌های عالی و دوربین‌های عظیم‌الجثه استفاده می‌کنند، بلکه افرادی که توانایی مشابهی با شما دارند. این کل ماجرا نیست اما این نکات تا حدودی شما را در مورد نحوه برگزاری رقابت‌های فیلد تارگت آگاه می‌کنند.

 تفنگ‌ها و دوربین‌ها
 با توجه به اینکه همچنان این مقاله را می‌خوانید فرض را بر این می‌گیرم که تا به این لحظه از یک باشگاه محلی دیدن کرده‌اید  می‌خواهید قدم اول را بردارید. تصمیم اول‌تان به تفنگ مربوط می‌شود؛ آیا دوست دارید با تفنگ «pcp» تیراندازی کنید یا تفنگ «فنری»؟ این دو معمولا در کلاس‌های جداگانه‌ای استفاده می‌شوند، بله صحبت‌هایم در مورد کلاس‌ها را به یاد دارم، اما همانطور که گفتم این کل ماجرا نیست…. هر کدام از این تفنگ‌ها را انتخاب کنید باید کالیبر .۱۷۷ را انتخاب کنید، و هیچ «اما»، «اگر»، یا «شاید»ی پذیرفته نیست.
 اجازه دهید ابتدا به تفنگ PCP بپردازیم. برخی از تفنگ‌ها را می‌توان به آسانی برای رقابت فیلد تارگت بکار گرفت و با تعدادی متعلقات به خوبی از پس کار بر خواهند آمد، در واقع شاید پیش از خواندن این مقاله یک تفنگ مناسب تهیه کرده باشید. همانطور که پیشتر گفتم، به چند دلیل منطقی در رابطه با علم بالیستیک باید از تفنگ .۱۷۷ کالیبری استفاده کند، علاوه بر این، تفنگ شما باید تک تیر باشد؛ از تفنگ‌هایی که با خشاب تغذیه می‌شوند نیز می‌توانید استفاده کنید، اما برداشتن خشاب پس از هر دور شلیک می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد چون هنگامیکه در اطراف زمین تیراندازی حرکت می‌کنید تفنگ‌های‌تان باید خالی باشند. استفاده از یک سلاح تنظیم شده ضرورتی ندارد، در رشته فیلد تارگت می توانید از تفنگ ایر آرمز S400 استفاده کنید؛ این تفنگ‌ها دقیق و قابل اطمینان هستند و با تنظیم دقیق ماشه می‌توانند موفقیت‌های به‌ یاد ماندنی را برای شما به ارمغان بیاورند.

بسیاری از تیراندازان با تفنگ ایر آرمز S400 شروع می‌کنند، زیرا قیمت بسیار خوبی دارد، دقیق است، و قطعات ارتقا دهنده بسیاری زیادی، مانند قنداق‌های ACZ از شرکت شورشات، برای آن موجود است. تفنگ‌های زیادی وجود ندارند که از لحاظ قیمت به گرد پایش برسند. کرال پانچر شاید یکی از این تفنگ‌هاست، اما من تا به حال این تفنگ را در دست نگرفته‌ام و اصلاً هیچ نظری در مورد عملکرد آن ندارم، هر دوی این تفنگ‌ها در محدوده ۵۰۰ پوند هستند. تفنگ‌ای مانند دی‌ایتست هانتس‌من ریگال، با قیمتی حدود ۸۰۰ پوند در یک رده بالاتر قرار دارد.
 وقتی به سراغ این محدوده قیمتی می‌رویم در واقع پا را یک قدم جلوتر گذاشته‌ایم و تفنگ‌هایی را مد نظر داریم که دارای یک تنظیم‌کننده (رگولاتور) هستند، این یعنی سرعت پرتاب یکنواخت تر، اما این تفنگ‌ها گران‌تر هستند. برای مثال، تفنگ اف‌ایکس استریم‌لاین ۸۵۰ پوند قیمت دارد، و باید یک خشاب تک تیر به آن اضافه کنید. در یک رده بالاتر یکی از تفنگ‌های مورد علاقه من، یعنی بی‌اس‌ای گولد استار اس‌ای قرار دارد، که تفنگی تنظیم‌شده، سبک، دقیق و دارای قنداق کاملا قابل تنظیم است؛ این تفنگ چیزی حدود ۹۰۰ پوند قیمت دارد.
 تمامی این تفنگ‌ها برای شروع تیراندازی در رشته فیلد تارگت مناسب هستند، اما انتخاب من یک تفنگ S400 اسپورتر با قنداقی از جنس چوب و سپردن آن به یک فرد ماهر برای تنظیم ماشه خواهد بود. اگر بیشتر به تیراندازی با تفنگ‌های فنری علاقه دارید انتخاب تفنگ برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود؛ ایرآرمز تی ایکس 200 وایراخ HW77 یا HW97، یا والتر ال‌جی‌یو. هر کدام از این تفنگ‌ها بدون نیاز به دست‌کاری عملکرد خوبی را ارایه خواهند کرد.


 تفنگ‌ بادوام ایر آرمز S400 را همیشه می‌توانید به‌صورت دسته دوم با قیمتی بسیار مناسب بخرید. این تفنگ  برای شروع تیراندازی در رشته فیلد تارگت بسیار عالی است

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم

اگر ایر آرمز S400 را انتخاب کرده‌اید، خرید قنداق کاملا قابل تنظیم ACZ سرمایه‌گذاری باارزشی خواهد بود

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم

 تفنگ بی‌اس‌ای گولد استار اس‌ای نیز، که امتحان خود را به‌طور در رشته هانتر فیلد تارگت پس داده است، برای تیراندازی در رشته فیلد تارگت فراتر از انتظار عمل خواهد کرد

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم

اکنون زمان آن فرا رسیده است که بررسی دوربین‌ها بپردازیم. در این رشته، از دوربین‌های‌مان برای پیدا کردن مسافت هدف‌ها نیز استفاده می‌کنیم؛ به همین دلیل است که از دوربین‌هایی با بزرگنمایی بالا استفاده می‌کنیم، چون عمق میدان کمتری دارند. این یعنی می‌توانیم از تنظیم‌کننده پارالاکس (چرخ کناری یا حلقه فوکوس جلویی) برای تخمین دامنه استفاده کنیم؛ این کار را با چرخاندن چرخ کناری یا حلقه فوکوس جلویی تا زمانیکه تصویر کاملاً واضع شود و سپس خواندن مسافت از مقیاسی که بر روی چرخ علامت زده‌ایم انجام می‌دهیم.
دوربین‌های بسیاری وجود دارند که برای تیراندازی در رشته فیلد تارگت مناسب هستند و دوربین معروف به بیگ ‌نیکو شناخته‌شده‌ترین آنهاست. نام کامل این دوربین نیکو استرلینگ دیاموند اسپورتسمن ۱۰-۵۰×۶۰  است. دامنه بزرگنمایی این دوربین بین ۱۰ تا ۵۰ برابر است. نسخه جدیدی از این دوربین عرضه شده است، اما روی هم رفته امتیازهای قبلی که این دوربین کسب کرده است سنگ بنای رشته فیلد تارگت بوده‌اند، و بسیاری از تیراندازان برتر از جمله جک هریس قهرمان فعلی مسابقات قهرمانی جهان فیلد تارگت، از آن استفاده کرده‌اند. قیمت خرده‌فروشی این دوربین حدود ۹۹۹ پوند است اما با یک جستجوی سریع بر روی اینترنت آن را با قیمت‌های بسیار ارزان‌تری پیدا خواهید کرد.
 اگر این مبلغ باعث شده است مو به تن‌تان سیخ شود، نگران نباشید، دنیا به آخر نرسیده است. نیکو استرلینگ مدل دوربرد دیاموند را نیز عرضه کرده است؛ دوربینی با بزرگنمایی ۴۰ برابری که قیمتی حدود ۳۰۰ پوند دارد و طبق مشاهدات من از لحاظ نور بسیار واضح و شفاف است و می‌تواند قابل اطمینان باشد.
 کونوس M30 و فالکون T50 mk2 گزینه‌های دیگری در این محدوده قیمت هستند. من هردوی آنها را امتحان کرده‌ام و به نظرم ارزش بررسی را دارند.

دیگر چه؟
بدین ترتیب، یک تفنگ و یک دوربین جور کرده‌ایم، برای شروع تیراندازی در رشته فیلد تارگت به چه چیزهای دیگری نیاز داریم؟ پاسخ ساده این است؛ چیزی که روی آن بنشینیم و چیزی که به آن شلیک کنیم. وقتی می‌گویم چیزی که روی آن بنشینیم، منظورم یک صندلی دسته‌دار راحت و قشنگ یا حتی یک چهارپایه ماهی‌گیری نیست. در رشته فیلد تارگت سه حالت تیراندازی داریم: حالت آزاد، به زانو قرار گرفتن، و ایستاده؛ در حالت آزاد تیراندازی عموما در حالت نشسته انجام می‌شود و تقریبا تمامی تیراندازان برای اینکه این کار را به راحتی انجام دهند از بین‌بگ یا بالشتک استفاده می‌کنند. چندین عرضه‌کننده برای این تشک‌ها وجود دارند، که برخی از آنها کارگاه‌های خانگی و برخی عرضه‌کنندگان تجاری مانند رنج‌اسپورتس هستند.
علاوه بر این به ساچمه نیز نیاز دارید. موضوع انتخاب ساچمه‌ها بسیار گسترده است، اما به دلیل اینکه ویراستار فضای نامحدود برای بحث در اختیار من قرار نداده است، به‌طور خلاصه عرض می‌کنم؛ برخی تفنگ‌ها (در واقع لوله‌های تفنگ‌ها) از ساچمه‌های بخصوصی «خوششان می‌آید»، اکثر اوقات خواهید شنید که تیراندازان به برندهای جی‌اس‌بی و ایر آرمز اشاره خواهند کرد. بسیاری برندهای دیگر نیز وجود دارند اما این دو برندهای اصلی هستند و شباهت بسیار زیادی با هم دارند. پس یک قوطی ساچمه جی‌اس‌بی یا هر برند دیگری را بخرید و امتحان کنید، همچنین از دیگر اعضای باشگاه ساچمه گدایی کنید، قرض کنید، بخرید یا حتی بدزدید، شاید ساچمه‌ای را پیدا کنید که نسبت به بقیه مقداری بهتر است، یا شاید دریابید که تفنگ‌تان چندان ایرادگیر نیست، که در این صورت روز شانس شماست.
 آخرین ابزار ضروری که به آن نیاز دارید کیف تفنگ است. در واقع اگر معمولا به سفر می‌روید این ابزار یک الزام قانونی محسوب می‌شود. کیف های بزرگ، جادار و عالی عرضه شده‌اند، اما فعلا فقط کیفی را بخرید که تفنگ و دوربین‌تان به راحتی در آن جا شوند. کیف سایزمتوسط از شرکت شورشات مورد علاقه من است.
 

اگر قصد دارید تیراندازی در رشته فیلد تارگت را شروع کنید، بین‌بگ یک ابزار ضروری است

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم


 برای جا کردن ویل بزرگ دوربین‌های فیلد تارگت به کیف بزرگی نیاز خواهید داشت

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم


دیگر موارد
برای اینکه زندگی آسان‌تری داشته باشید به مجموعه‌ای از ابزارهای کوچک نیاز دارید.  مورد اول کیسه ساچمه است چون برای مسابقه‌ای با ۴۰ هدف باید دست‌کم ۴۵ ساچمه با خود حمل کنید. مهم نیست کدام نوع را ترجیح می‌دهید، اما داشتن کیسه ساچمه ضروریست. یکی دیگر از موارد ضروری کیت تمیزکننده است، خصوصا در روزهای اولی که یک تفنگ تازه دارید، چون بعد از هر ۱۰۰ تا ۲۰۰ شلیک، یا بعد از هر بار رفتن به باشگاه باید آن را تمیز کنید. اکثر تیراندازان از کیت‌هایی که به‌صورت تجاری عرضه شده‌اند استفاده می‌کنند، اما ، من از میله و سیخونک استفاده می‌کنم اما سبک من بسیار قدیمی است. همستر…. ؟ چی؟ این اسم وسیله‌ای «پا» مانند است که اغلب در قسمت زیرین قنداق تفنگ‌های فیلد تارگت جای می‌گیرد. این وسیله طرح‌های متفاوتی دارد، برخی از آنها بسیار پیچیده هستند، اما یک پای معمولی از شرکتی مانند شرکت مهندسی روآن عمق بیشتری را به قنداق شما می‌دهد که بسیار خوشایند است و مقداری وزن آن را بیشتر می‌کند. بادنما یکی دیگر از این ابزارهاست. بادنما پر کوچکی است که به یک پولک وصل شده است و بر روی بسیاری از تفنگ‌ها مشاهده می‌کنید. این ابزار جهت وزیدن باد را به شما شما نشان می‌دهد. این ابزار ضروری نیست، اما گاهی اوقات می‌تواند مفید باشد. نوار کاست‌های قدیمی برای استفاده به این منظور بسیار مناسب است. رول بگ ، این تشک‌ها را اگر در زیر مچ پای‌تان قرار دهید، در تیراندازی در حالت به زانو قرار کرفتن پایداری بسیار زیادی را به شما می‌دهند. این تشک‌ها در چندین طرح عرضه شده‌اند، که برای رشته‌های مختلف تیراندازی در حالت درازکش استفاده می‌شوند، اما تشک ساخت کارگاه مک تشک مورد علاقه من است. این تشک‌ها که با پلی استایرن پر شده‌اند بسیار سبک هستند و به‌خوبی شما را نگه می‌دارند.
 

شرکت مهندسی روآن لوازم کمکی متنوعی می‌سازد که در تیراندازی فیلد تارگت به شما کمک می‌کنند.

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم


لباس
 اجازه دهید در این بخش با شما صریح باشیم، لازم نیست یک ژاکت تیراندازی بخرید. این لباس‌ها موثر هستند و به خوبی از شما حمایت می‌کنند، اما در این مرحله، پول‌تان را برای خرید ساچمه‌های بیشتر نگه دارید.
 تمامی لباس‌های راحت، گرم و خشک که برای کوهنوردی و صحرا می‌پوشید مناسب خواهند بود. یک ساق‌پوش ضد آب نیز بخرید، چون هیچ چیز به اندازه چند ساعت خیس ماندن در طول یک مسابقه نمی‌تواند آزاردهنده باشد. پوتین‌های گرم، و نیرومند نیز ضروری هستند، نباید خیلی سخت باشند یا ساق‌های آنها بسیار بلند باشد، اما باید برای قدم زدن صبحگاهی اطراف زمین یا جنگل به اندازه کافی قدرتمند باشند. به‌طور کلی، همان طوری لباس بپوشید که برای رفتن به جنگل می‌پوشید، که البته در واقع هم به جنگل می‌روید. با گذشت زمان می‌توانید مناسب‌ترین کت، پوتین، و شلوار را برای خودتان در تیراندازی در رشته فیلد تارگت بیابید.

 سخن آخر
 به یک باشگاه ملحق شوید، وارد رقابت‌ها شوید (امتیازهای‌تان به مرور بهتر خواهند شد)، تمرین کنید، لذت ببرید، گپ بزنید، بخندید….. و کیک بخورید!
 

 کیک ــ بدون کیک خانه را ترک نکنید!

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم


دامنه وسیعی از تفنگ‌ها، دوربین‌ها و دیگر لوازم کمک برای تیراندازان فیلد تارگت موجود هستند ــ اما برای شروع این رشته و کسب امتیازهای خوب حتماً لازم نیست برنده بلیط بخت‌آزمایی شوید.

چگونه فیلد تارگت را شروع کنیم


منابع
 https://www.thebfta.net/
 https://shooting-the-breeze.com/
  http://nifta.co.uk/
 http://sureshot-airguns.co.uk/
  http://www.rangesports.com/index.html
 http://rowanengineering.com/
 https://www.mackworkshop.com/products/ft-kneeling-roll

اشتراک گذاری