پارالاکس چیست؟
پارالاکس چیست ؟

در این مقاله با پارالاکس و اهمیت آن و چگونگی تنظیم آن آشنا می شویم

پارالاکس چیست؟

پارالاکس چیست؟

هنگامی که درباره دقت تیراندازی صحبت می­کنیم، عاملی در دقت این سیستم وجود دارد که اغلب مردم اطلاعات کمی درباره آن دارند، آن را متوجه نمی­شوند، نحوه استفاده از آن را نمی­دانند، یا آن را تشخیص نمی دهند.

بسیاری از اشخاص به ظاهر می­گویند که آن را می­فهمند ولی وقتی از آن­ها سوال می­شود، پاسخ درستی نمی­دهند. آنچه می­خواهم بگویم پارالاکس نام دارد. پارالاکس چیست؟ چگونه کار می­کند؟ چگونه می­توانم آن را تنظیم کنم؟ آیا مهم است؟ چگونه بفهمم که درست است؟ تمام این پرسش­ها مهم هستند. من سعی می­کنم به تمام این پرسش­ها و پرسش­های دیگر در این رابطه پاسخ بدهم.

نخست، پارالاکس چیست؟ وقتی با بالا و پایین بردن سرتان در هنگام نگاه کردن درون عدسی دوربین، هدف به ظاهر درون میدان دید دوربین حرکت می کند، پارالاکس رخ می دهد.

فرقی نمی­کند چشمان شما از لنز چشمی به کجا نگاه کنند، رتیکل (بعلاوه دوربین) نباید موقعیت خود را روی هدف از دست بدهند. و زمانی که رخ می دهند خطای پارالاکس رخ داده ، چگونه این شرایط ایجاد می­شود؟ خوب، سازندگان دوربین­های مدرن، در سمت مخالف تنظیم کننده یا تورت ویندیج (طبلک سمت)، مکانیزم تنظیم پارالاکس را برای ما فراهم کرده ­اند.

پارالاکس چیست؟

اجازه دهید مفهوم اختلاف منظر را بررسی کنیم. به تصویر ساده زیر نگاه کنید. در مرکز دوربین یک علامت صلیبی داریم که در مرکز شبکه دوربین یا رتیکل قرار دارد . اگر موقعیت تیرانداز به گونه ای باشد که کاملا در مرکز قرار گیرد، در این صورت خط A را از در میدان دید خواهد داشت. اگر به هر دلیلی موقعیت وی باعث شود کمی پایین تر از مرکز عدسی باشد ، مرکز رتیکل را در قسمت بالایی هدف و در خط B خواهد دید. اگر از بالای دوربین نگاه کنیم دقیقا این حالت برعکس خواهد شد و مرکز رتیکل در پایین هدف، در خط C ظاهر خواهد شد. این اتفاق می تواند با تغییر نقطه دید به چپ و راست هم رخ دهد .

پارالاکس چیست؟

بنابراین، همان طور که می­ بینید، با نگاه کردن از دوربین در موقعیت­های مختلف، رتیکل در مکان­های مختلف روی هدف ظاهر خواهد شد. اکنون برای تست این تکنیک در تیراندازی، می­ توانید ببینید که اگر در 5 شلیک با یک تفنگ عالی دقیقا درمرکز رتیکل باشید، گروپ شما مورد قبول و در مرکز هدف خواهد بود. به شکل 2 نگاه کنید. تفنگ همان تفنگ است ولی این بار چشم شما در خط پایین B است و شما پنج بار شلیک می­کنید، مجددا گروپ شما مورد قبول خواهد بود ولی در پایین هدف!، زیرا رتیکل را در بالای هدف می­ بینید و با حرکت دادن رتیکل به مرکز هدف، آن را جبران می­کنید. ولی اگر هر بار و در هر شلیک در یکی از موقعیت های مشابهی همانند شکل 2 باشید، گروپ شما بسیار بزرگ­تر می­شود و متعجب می­شوید که دقتتان کجا بوده است. به همین دلیل است که دوربین­های مدرن قابلیت­ تنظیم اختلاف منظر دارند.

پارالاکس چیست؟

اگر دوربین درست تنظیم شود، هم زمان هم روی هدف و هم روی رتیکل فوکوس خواهیم داشت (در دوربین های SFP) بدون این که اهمیتی داشته باشد که چشم در کجا قرار دارد اعداد ذکر شده روی اختلاف منظر درست است یا می توان گفت تقریبا درست است. به شکل 3 نگاه کنید. مسافت دقیقی وجود ندارد که بتوانید بر دقت آن تأکید کنید. این بازه­ ها تقریبی هستند. بنابراین اگر هنوز به کاهش خطای پارالاکس نرسیده اید اکنون باید روی عدسی چشمی (لنزهایی که از آن­ها نگاه می­کنید تا هدف را ببینید) متمرکز شوید و آن را تغییر دهید، به طوری که این اعداد به فاصله­ ای که می­خواهید <عاری> از اختلاف منظر باشد، نزدیک شوند. این عبارت زمانی به کار می­رود که دوربین شما بدون خطا تنظیم شده باشد.

پارالاکس چیست؟

کار خود را با دوربین جدید خود آغاز کنید. پارالاکس یا اختلاف منظر را روی حالت مینیمم برگردانید. اکنون بیرون بروید، ترجیحا در آسمان آبی صاف، میدان دید را به سمت آسمان بگیرید و قسمت عقبی چشمی­تان را ساعتگرد بچرخانید تا متوقف شود.  سپس، در حالی که از دوربین نگاه می­کنید، حلقه را بچرخانید تا خطوط رتیکل کاملا شفاف شوند. کمی آن را برگردانید و سپس مجدد بچرخانید تا مطمئن شوید که در شفاف­ترین نقطه است. اکنون و در این نقطه، دوربین شما با شما و فقط با شما تنظیم شده است.

رتیکل اکنون برای دید شما تنظیم شده است تا درست ببینید. اکنون می­توانید به سمت نقطه شلیک مورد نظر نشانه بگیرید و کار تنظیم را خاتمه دهید.

اگر از فاصله 200 یاردی مشاهده می­کنید، باید تفنگتان را با استفاده از کیسه­ های شنی یا یک تکیه گاه بسیار محکم، روی یک پایه محکم کنید و طبلک پارالاکس را روی موقعیت 200 یاردی تنظیم کنید. تفنگتان را طوری قرار دهید که هنگامی که آن را رها می­کنید، همچنان مرکز هدف را نشان دهد. اکنون بدون لمس کردن تفنگتان، چشمتان را روی یک نقطه قرار دهید، طوری که انگار از بخش کاملا مرکزی دوربین نگاه می­کنید. این خط A در شکل 1 است. اکنون چشمتان و نه تفنگ را به سمت بالا و پایین، به دو طرف و با زاویه  درجه در تمام جهت­ ها حرکت دهید. اگر رتیکل در جهت مخالف هدف از موقعیت چشم شما حرکت کنند، از تنظیم خارج شده اید. برای تصحیح یا مشخص کردن این که در تنظیم درست هستید، طبلک اختلاف منظر را کمی ساعتگرد یا پادساعتگرد بچرخانید. این کار نیاز به تنظیم چندانی ندارد و این حرکت متوقف خواهد شد یا اگر قبلا در تنظیم درست بوده اید، حرکت آن­ها بیشتر خواهد شد. آنچه به دنبال آن هستید بی حرکتی خطوط رتیکل روی هدف است.

اگر تفنگ شما قابلیت شلیک گروپ­های یک اینچی را در 200 یاردی داشته باشد، حتی با گران­ترین دوربین­ها در جهان، اندازه و انسجام گروپ شما نمی­تواند حفظ شود، مگر آن که دوربین شما برای شما تنظیم شده باشد و شما اختلاف منظر را متوجه شوید و آن را تنظیم کنید. آیا اختلاف منظر مهم است؟ حتما خواهید گفت بله. گلوله­ های شما به جایی که می­خواهید نمی­روند، مگر آن که اختلاف منظر بی نقصی داشته باشید.

یک موضوعی که می­توانید در مورد آن فکر کنید این است که چه تعداد تفنگ به تعمیرگاه های سلاح برده شده اند، به این دلیل که تفنگ گروپ دقیقی نمیدهد؟ می­توانید شرط ببندید که بارها لوله ­های تفنگ تعویض شده اند یا لوله­ های تفنگ جدیدی فروخته شده اند، در حالی که تنها به تنظیم اختلاف منظر (پارالاکس) نیاز داشته اند.

اشتراک گذاری