سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت
سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

اگر از یک باشگاه تیراندازی دیدن کنید، تیراندازان زیادی را در وضعیت های مختلف تیراندازی می­ بینید، اما برای هر وضعیتی، اصول استانداردی وجود دارد. شما باید دائماً آنها را تمرین کنید زیرا به ندرت پیش می ­آید که در زمین مسطح و کاملا ً ایده­ آل تیراندازی کنید.

وقتی در کنار ورزشکاران یوگا تلاش می­کنیم بعضی وضعیت­های یوگا را انجام دهیم، آنها از خنده روده ­بر می­شوند،حقیقت این است که ما از دوران دبستان پاهای خود را به اندازه ۱۸۰ درجه  باز نکرده­ ایم. پس چه انتظاری می­توان داشت؟

وقتی به قهرمانان جهانی مثل جک هریس یا قهرمانان جوان تر مثل جیمز هد نگاهی می ­اندازم، این سوال را از خودم می ­پرسم که آنها چگونه به این مقام­ ها رسیده ­اند و چگونه اینقدر ثابت می­مانند؟ در حالی که من هم در موقعیت مشابه آنها قرار می­گیرم،  به هدف شلیک کنم. یاد گرفتن این کارها برای مردم عادی زمان می­برد، اما هربار که تمرین می­کنید مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد و به تدریج به وضعیت ثابتی خواهید رسید. من همچنان سه وضعیت را تمرین می­کنم و فکر می­کنم هیچگاه نتوانم در موقعیت ایستاده به موفقیت برسم، اما همه اینها بخشی از پیشرفت است. پس تنها باید تمرین کرد.

وضعیت نشسته

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

این وضعیت باثبات­ ترین وضعیت در بین سه وضعیت است و برای ۸۰٪ تیراندازی­ها از این وضعیت استفاده می­شود. در این وضعیت، پشت شما بیشترین وزن بدن شما را تحمل می­کند. زانوهای شما به سمت سینه به بالا آورده می­شوند و تفنگ در سه حالت تکیه داده شده است که عبارت است از: روی شانه توسط قلاب انتهای تفنگ، روی زانوی چپ که با دست نگه داشته شده و در دست دیگر که محکم نگه داشته شده و توسط آرنج روی پای راست.

در این وضعیت، کشش در ماهیچه ­ها به کمترین میزان می­رسد اما باید مراقب بود که تفنگ را توسط دست چپ نگه نداشت بلکه تفنگ باید در موقعیت طبیعی قرار بگیرد. شانه­ های شما باید در راستای لگن شما، صاف و در یک خط باشد. بعضی­ها پاهای خود را آویزان می­کنند اما با ثابت کردن پاهایتان بر روی زمین و چرخش اندک پای چپتان به طرف داخل، می­توانید به ثبات بیشتری برسید. سعی کنید و آرامش خود را تا حد امکان حفظ کنید و جوری تفنگتان را محکم در دست نگیرید که انگار کسی قصد دزدیدن آن را از شما دارد.

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

همچنین شما در برخی عکس ها مشاهده می­کنید که برخی از تیراندازان توانایی عقب کشیدن خود در این وضعیت را دارند این بدان معناست که بخش کمتری از تفنگ روی زانوی چپ قرار دارد و ثبات بیشتری بوجود می­ آورد.

وضعیت دوم در حالت نشسته

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

تعداد کمی از تیراندازان در این وضعیت قرار می­گیرند درحالی که بازوی چپ روی زانو قرار دارد و تفنگ روی بازو جای می­ گیرد. در این حالت، بدن باید کمی رو به جلو باشد و وزن بدن باید بین باسن و پاها  تقسیم شود. این بدان معناست که مرکز ثقل شما نسبت به حالت اولی که بحث کردیم، کمی به سمت جلو است تا وزن شما را به پاهایتان انتقال دهد. همچنین درنظر داشته باشید که در این حالت نسبت به حالت اول، چه اندازه از تفنگ جلوتر از بازوی چپ شما قرار دارد.

وضعیت به زانو (زانو زده)

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

این وضعیت ابتدا سخت است اما هرچه بیشتر آن را انجام دهید، بیشتر به آن مسلط خواهید شد. اگر میدانید که زیاد تلوتلو می­ خورید یا دوربین تفنگ را دنبال می­کنید، سعی کنید خودبزرگ ­بینی خودتان را رها کنید. تعجب خواهید کرد بدانید چقدر این تغییر در دیدگاه به شما کمک خواهد کرد.

تیرانداز روی پاشنه پای راست خود که باید قائم باشد، می­ نشیند. تفنگ روی شانه تکیه می­دهد و با دست راست انتهای تفنگ را نگه می­دارد. باید به این نکته توجه داشت که طبق قوانین WFTF مچ دست باید جلوتر از زانو باشد و آرنج نمی تواند بین سلاح و پای شما قرار بگیرد .

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

اطمینان حاصل کنید که سر شما عمود به زمین است و دست جلویی شما تفنگ را هدایت نمی­کند. اگر اینجور باشد، شما احتمالا ً جای نادرستی برای هدف­گیری زانو زدید، بلند شوید و وضعیت خود را عوض کنید. همچنین وقتی روی پاشنه پای خود می­ نشینید، مطمئن شوید که پنجه پای شما گود نشده باشند چرا که می­تواند باعث شود تیر شما خطا برود. وقتی به طور درست در این وضعیت قرار بگیرید، متوجه خواهید شد فشار بسیار کمی بر روی مفاصل شما وارد شده است.

در تصویر باید مشاهده کنید که قوزک پا به رول بگ (بالشتک مخصوص این پوزیشن) تکیه داده شده. با این حال، می­توانید از بین بگ (بالشتک یا کوسن مخصوص پوزیشن آزاد) خود استفاده کنید اما نباید جای دیگری از بدنتان به آن تکیه داده شود. در این حالت، شما نمیتوانید از رول بگ و بین بگ همزمان استفاده کنید.

وضعیت ایستاده

سه وضعیت تیراندازی فیلد تارگت

بدون شک، سخت ترین حالت در بین این سه وضعیت، حالت ایستاده است و من فکر می­کنم تمام عمر طول می­کشد تا در این حالت مهارت پیدا کنم. این حالت ماهیچه­ های بسیاری را درگیر می­کند.

سر شما باید عمود به زمین باشد و بازوی چپ شما باید ریلکس باشد در حالی که آرنج چپ شما به لگن شما تکیه داده شده است. اگر بتوانید کمی به سمت بالا مایل شوید، وضعیت باثبات ­تری به آرنج چپ شما می­دهد. پای چپ شما باید تقریبا ً عمود به زمین باشد چون حدود ۸۰٪ وزن شما را تحمل می­کند. پاهای شما باید کمی بازتر از عرض شانه­ هایتان باشد. چک کنید که لگن شما با هدف در یک خط باشد. نباید لگن خود را بچرخانید. اگر چرخاندید، شما در یک حالت اشتباه برای هدف­گیری ایستاده ­اید. بازهم تفنگ را با دست راستتان زیاد محکم نگیرید و دست چپتان را در جای درست قرار دهید تا به حذف نیروی عضلانی اضافی از روی شانه و بازوی چپ کمک کند.

این کار لازمه تمرین زیاد است و وضعیت­های قرارگیری زیادی برای دستان وجود دارد که شما می­توانید آنها را امتحان کنید تا وضعیت راحت و مناسب را پیدا کنید. اگر خود را درحال تعقیب دوربین تفنگ می ­بینید، خودبینی را رها کنید. یکی از کلیدی­ ترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید، این است که شما هیچوقت نمی­توانید تفنگ را به صورت صد در صد ثابت بگیرید، پس باید یاد بگیرید که حرکت خود را زمان­بندی کنید و در زمان مناسب ماشه را بکشید.

تیراندازی به حالت ایستاده واقعا ً دشوار است. سرنوشت بسیاری از مسابقات و برد و باخت در آنها، به حالت ایستاده یا حالت­های دیگر بستگی داشته پس به تلاش خود ادامه دهید و بیشتر تمرین کنید.

این مقاله پایه ­های سه وضعیت قرارگیری در تیراندازی را پوشش داده است و در مقالات بعدی به جزئیات هر قسمت پرداخته خواهد شد.

منبع :
https://www.pelletonpellet.co.uk/2017/08/16/field-target-shooting-positions/