تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت
تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت

جمع آوری و ترجمه : میثم کماسایی
مدرسه فیلد تارگت ایران

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت


هدایت هر تیم ورزشی مستلزم قبول وظایف و مسئولیتهای بسیاری است؛ گواه این مسئله Dave Ramshead است، هنگامی که
هدایت تیم تیراندازی هانتر فیلد تارگت انگلیس را برای مسابقات 2018 بر عهده گرفت. یکی از اولین وظایف Dave این بود که افراد تیم را مجهز کند و آنها برای مسابقات قهرمانی هانتر فیلد تارگت آماده کند که قرار بود  دهکده کِلمارش برگزار شود.

Dave Ramshead : «هنگامی که پیت اسپارکس از من خواست سرمربی تیم تیراندازی هانتر فیلد تارگت انگلیس بشوم، اولین دغدغه فکری ام تجهیزات و لوازم تیم بود. با این که زیاد اهل خرید لباس نبودم، اما آماده کردن تجهیزات تیم هانتر فیلد تارگت انگلیس به نوعی دست خودم را میبوسید. معمولا هر روز از این کارها ازت نمیخواهند، و من هم خوشحال بودم که این کار را قبول کرده بودم، البته دلیلش فقط این نبود که در رقابتهای جام جهانی، انگلیس موفقیتهای زیادی کسب کرده بود، و یا از منظر مالی، هر اسپانسری دوست داشت این چنین تیمی را حمایت مالی بکند.
ابتدا چند تماس گرفتم و زمینه سنجی کردم، و باید اذعان کنم که پاسخ اکثر شرکتهای مربوط مثبت بود. خیلی لذتبخش بود با شرکتها و سازمانهایی مانند جَک پایک، انجمن تیراندازی و محیطبانی انگلستان، ایرآرمز، و استِیر یوکی سروکار داشته باشید که قرار بود از تیم انگلیس حمایت مالی بکنند. جک پایک، که یکی از تولیدکنندگان البسه درجه یک تیراندازی بود، تقبل کرد لباسها و لوازم تیم انگلیس را تهیه کند؛ این لباسها نه تنها ظاهری شیک، حرفه ای، و خاص به تیم میداد، بلکه موقع کاربرد نیز بسیار راحت بودند و هیچ گونه مشکلی را برای تیراندازی پدید نمی آوردند.

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت

کسانی که من را میشناسند میدانند که در گذشته دنبال لباس باکیفیت تیراندازی نبودم، و اغلب، از لباسهایی که برای بیرون بودند استفاده میکردم چون راحت بودند. اولین تجربه حرفه ای من در مورد البسه ای که ویژگی تیراندازی داشته باشد سری کت/نیمتنه و شلوار هانتر بود که جک پایک برای تیم ما فراهم کرده بود – و آن جا بود که بالاخره متوجه داستان شدم. فورا متوجه شدم که این لباسها طوری طراحی شدند که کاربردی باشند و با ظرایف تیراندازی هانتر فیلد تارگت هماهنگ باشند. پس از چند بار استفاده از این لباسها در شرایط جوی نامطلوب، معلوم شد که این لباسها از تعاریفشان خیلی بهترند. کت خیلی سبک بود، آستری داشت، و لایه بیرونی اش هم خیلی نرم بود. این سبک بودن من را به این فکر انداخت که باید چند لایه زیر آن پوشید، اما بعدا متوجه شدم که اصلا این کار لازم نیست.

روزهای تست خیلی سرد بودند – کریسمس شوت املیمور هم هرگز هوایی گرمتر از 2 درجه سانتیگراد را تجربه نکرده بود (البته جای شکر داشت که خشک بود)؛ البته من بدترین شرایط آب وهوایی را در زمین تیراندازی هولمزچَپِل تجربه کردم، جایی که تیرانداز ها تقریبا یخ زده بودند و باد شدیدی هم میوزید که با خودش باران و تگرگ ریز به همراه داشت. در هر دو رویداد، البسه و لوازم جک پایک عالی ظاهر شدند: قطرهای آب نفوذ نکرد و بدون اینکه بخواهم لباس دیگری بپوشم کاملا گرم بودم. یک سری ظرایف و ویژگیهای خاصی هم در این لباس تعبیه شده که درک آنها تنها با پوشیدن این لباس ممکن میشود.

کت این لباس سرآستینهای بلند دارد که چسبی هستند: به راحتی هم آنقدر تنگ میشوند که زیر دستکش جا بگیرند، و هم میتوانند روی مچ بند دستکش را بگیرند. شاید بگویید این ویژگی خاصی نیست، اما زمانی اهمیت آن را درک میکنید که ببینید اکثر ورزشکاران رشته های هانتر فیلد تارگت و فیلد تارگت از دستکش تیراندازی استفاده میکنند. سرآستینها به لایه های کشی ضدهوا نیز مجهزند – کلا این سرآستینها مشخصه هایی دارند که جلوی نفوذ هوا و آب را میگیرند.
چهار جیب در جلوی این لباس تعبیه شده است، که دو جیب برای گرم کردن دستها هستند و دو جیب بزرگتر برای قرار دادن وسایلی نظیر چراغ قوه؛ این دو جیب بزرگتر آن قدر فضا دارند که به راحتی میتوان کارت های امتیاز را در آنها قرار داد بدون آنکه ذره ای چروک و یا مچاله بشوند. یکی از ویژگیهای جالب جیبِ فشنگ و ساچمه آن است، که البته برای من کاربردی ندارند، ولی مسلما برای کاربران تفنگهای شکاری/ساچمهای بسیار مفید خواهند بود. علاوه بر این، یک جیب داخلی روی قسمت سینه تعبیه شده که محل مناسبی برای گوشی همراه به شمار میآید.

یکی از امکانات ویژه ای که تاکنون در این کتها ندیده ام زبانه ایمنی است که باز میشود و از پشت کت به پایین تا میخورد. این زبانه ضدآب است، به عبارتی، هیچ وقت پشت ورزشکار خیس نمیشود. این کت همچنین مجهز به کلاه ضدآب نسبتا کوچکی است که درون یقه کت جمع میشود؛ البته صرف وجود این کلاه ویژگی خاصی نیست، اما شیوه جمع شدن آسان آن و جایگیری سهلش در یقه کت است که منحصربفرد است (برخلاف کلاه هایی که وقتی باز شوند دیگر نمیتوان آنها را جمع کرد). یقه کت بسیار خوب طراحی شده است، به طوری که حتی اگر کلاه هم درون آن باشد احساس راحتی کنیم و اصلا حس نکنیم که چیزی سفت پشت گردنمان جمع شده است.


کت هانتر یکی از تجهیزات باکیفیت است که جیبهای فراوان دارد و به شما امکان دسترسی به هر وسیله و ابزاری را حین تیراندازی میدهد.

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت

آستین کت هانتر تولیدی شرکت جک پایک را میتوان تنظیم کرد تا در صورت نیاز زیر دستکش تیراندازی قرار بگیرد.

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت

روکش خارجی و آستر شلوار نیز از همان جنس کت هستند؛ کمر شلوار کشی است و بندی برای سفت کردن دارد. دو جیب گرمکن و دو جیب وسیله نیز در آن تعبیه شده است. جیبهای گرم کننده دست نمیگذارند دست به لایه داخلی شلوار برسد، یعنی اگر در حالت نشسته فیلد تارگت به بالا و پایین حرکت کنید، هیچ قطره آب سردی به داخل شلوار نمیتواند نفوذ کند. پهنای قسمت ساق شلوار بیشتر از آن چیزی بود که انتظار داشتم، اما هنگامی که چکمه های بلند پوشیدم به راز این پهنا و فضای اضافی پی بردم؛ این نشان میدهد که این لباسها طوری طراحی شده اند که با دیگر لباسها به سهولت تطبیق پیدا کنند. ناحیه فاق شلوار نیز لایه تقویتی و محافظ داشت و امتحان خود را در مسابقات زمستانی فیلد تارگت 40 هدفه در هولمزچپل به خوبی پس داد. با اینکه روز بسیار مشکلی را پشت سر گذاشته بودم، پشتم همچنان خشک بود.

ارزیابی کلی من از کت و شلوار هانتر جک پایک به این صورت است: این شرکت به گونه ای این کت و شلوار را با هم ترکیب کرده که لباس تیراندازی مناسبی پدید آمده، لباسی که همان طور که میخواهید عمل میکند و مجموعه ای از امکانات کاملا مفید را در خود جای داده است.

هیچ چیز بدتر از این نیست که هنگام زدن هدفی مشکل ، پاهایتان سرد و مرطوب باشد، که البته به لطف چکمه های توندرای جک پایک، این مشکل تیم انگلیس را تهدید نمیکند (بچه ها، یکی از بهانه هایتان کم شد!). هنگامی که برای اولین بار چشمم به این چکمه ها خورد، جا خوردم چرا که سالها از چکمه هایی استفاده میکردم که تا این اندازه برای پیاده روی مناسب نبودند. ظاهر چکمه ها را که دیدم با خودم گفتم حتما خیلی سنگین هستند، اما از آنجا که عمدتا از نایلون کوردورا ساخته میشوند وزن کمی دارند. در مقایسه با چکمه های پیاده روی من، چکمه های توندرا 4 اینچ بیشتر (قسمت بالای) پا را میپوشانند، و بسیار خوشحالم که در اولین گردشی که برای جا باز کردن آنها رفتم، موردی برای ایراد گرفتن نیافتم. یکی از دوستان ارتشی من نکته ای جالب به من گفت که بازگویی آن خالی از لطف نیست: اگر دوست ندارید که چکمه این قدر سفت ماهیچه ساق پایتان را بگیرد، آنها را در پایینترین خانه بندهای بالایی سفت کنید – این کار باعث شد من احساس کنم چکمه های کوتاه تر را پوشیده ام.

عایقبندی چکمه های توندرا فوقالعاده بود و هیچ درز یا شکافی برنداشته بودند، آن هم پس از چندین روز پیاده روی در هوایی بسیار سرد و مرطوب؛ اگر بخواهم در توصیف این چکمه ها از اصطلاحی جاافتاده استفاده کنم باید بگویم:«با تعریفشان مو نمیزنند.» یکی دیگر از موارد شایان ذکر در مورد این چکمه ها اینست که برای شستشوی آنها، پس از یک روز پیاده روی در گل و شل، فقط شلنگ آب را رویشان گرفتم و گذاشتم زیر نور خورشید خشک بشوند؛ سپس مثل روز اولشان شدند و آماده برای ماجراجویی های دیگر.


چکمه های توندرا کاملا کت و شلوار هانتر جک پایک هماهنگ هستند.

تجهیز تیم تیراندازی فیلد تارگت


دیو تجهیزات جدید تیم انگلیس که گرم، رطوبت ناپذیر، و راحت هستند را تایید میکند.

اشتراک گذاری