ژاکت تیراندازی فیلد تارگت
ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

در این مقاله با برخی از انواع ژاکت های مورد استفاده تیراندازان فیلد تارگت دنیا آشنا می شویم و همچنین با معایب و محاسن کلی استفاده از ژاکت ها از دیدگاه Neil McKinnon آشنا می شویم

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

گرگی در لباس تنگ

نیل مک کینون ((Neil McKinnon نگاهی به ژاکت ‌های تیراندازی که پیش از این gimp coats نامیده می‌شدند می‌اندازد و می‌گوید «تجهیزات فراوانی در خط تیراندازی فیلد تارگت دیده می شود که می‌تواند تیراندازان تازه‌کار و کهنه‌کار را تا حدی سردرگم کند.»

گاه به نظر می‌رسد فیلد‌تارگت پر از ابزار و مدهای زودگذر است، «باید‌هایی» که پس از گذشت سال‌ها از بین رفتند. چند سال پیش افراد در ‌فیلدتارگت شروع به استفاده از ژاکت‌های تیراندازی کردند که برای تیراندازی با رایفل‌ های ISSF طراحی شده بود. برخی گمان می‌کردند زود‌گذر است (مانند من)، برخی گمان می‌کردند ضروری است. من قانع نشده بودم چون وقتی از مردمی که از آن استفاده کرده بودند می‌پرسیدم چه فوایدی دارد جواب‌های مبهمی می‌گرفتم از جمله «اوه کارها را ساده‌تر می‌کند» و بنابراین آن موقع تصمیم گرفتم به این مساله نپردازم.

اکنون چند سال گذشته است و من به فیلد‌تارگت برگشته‌ام و افراد بسیاری را می‌بینم که از ژاکت‌های تیراندازی استفاده می‌کنند و تعدادی از این ژاکت‌ها بصورت اختصاصی برای فیلد‌تارگت طراحی شده‌اند و دست کم برخی از آن‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر نیز هستند.

آنچه در بازار موجود است

اگر یک خط تیراندازی با ده‌ها تیرانداز در ژاکت‌های نقره‌ای رنگ دیده‌اید، شما به ژاکت Benke Anschutz فیلد‌تارگت می‌نگرید. این ژاکت‌ها از نایلون ضد‌آب و پارچه برزنتی ساخته شده‌اند و کلاه بارانی دارند. با قیمت حدود 175 پوند و مشکلات کیفی اولیه که اکنون ظاهرا برطرف شده‌اند، این ژاکت‌ها کیفیت خوب و قیمت مناسبی دارند و به همین دلیل بسیار محبوب هستند.

ژاکت Benke Anschutz فیلد‌تارگت

طراحی بسیار مشابهی از برند Sure Shot نیز وجود دارد. آن‌ها هم از مواد ضد‌آب کوردورا بافته شده‌اند و کلاه بزرگی دارند. من چندین سال است که یکی از آن‌ها را دارم.  دوستش دارم و متوجه شده‌ام که ساختار تنومندی دارد. با این حال، Sure Shot قصد دارد این ژاکت‌ها را از رده خارج کند و آن‌ها را با مدل چرمی برزنتی جایگزین کند. ژاکت‌های جدید چرمی با قیمت 199 پوند به فروش می‌رسند.

ژاکت Sure Shot فیلد‌تارگت

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

Creedmore نیز در کنار ژاکت‌های چرمی سنگین وزن خود، کت های تیراندازی تولید می کند . چندین تیرانداز در SWEFTA بریتانیا از Creedmore استفاده می‌کنند و برخی از آ‌ن‌ها تیراندازان بسیار خوبی هستند که ابزار خود را با دقت انتخاب می‌کنند. قیمت با توجه به نرخ ارز تغییر می‌کند و زمان انتظار نیز برای تحویل از ایالات متحده وجود دارد.

ژاکت Creedmore

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

ژاکت‌های دیگری مخصوص فیلد‌تارگت چون UPDO و Kurt Thune در اروپا وجود دارند.

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

TenPointNine در Wolverhampton از فروشندگان ژاکت‌های Thune است. این ژاکت‌ها کیفیت عالی دارند که توسط برخی از بهترین تیراندازان فیلد‌تارگت در انگلستان استفاده می‌شوند، اما حدود 525 پوند فروخته می‌شوند، بنابراین برای کسانی مناسب است که تنها با مزایای این ژاکت‌ها متقاعد می‌شوند.

اگر ژاکت پیش روی شما کلاه یا بست بند مانند نداشته باشد، احتمالا برای تیراندازی ISSF طراحی شده است.  ساختار این ژاکت‌ها کمی سنگین‌تر از ژاکت‌های فیلد‌تارگت است و اغلب دارای دکمه یا بند چرمی و سگک است (اصطلاح gimp coat را به یاد داشته باشید!). این ژاکت‌ها رنگ روشن‌تری دارند، سنگین‌تر هستند و احتمالا ضدآب نیستند. قیمت‌ها از حدود 100 پوند شروع می‌شود و اگر بخواهید بیشتر هزینه کنید، از 500 پوند هم بالاتر می‌رود. گمان می‌کنم هزینه اضافی مربوط به تجهیزات ویژه و کیفیت مواد است. همانطور که از قدیم گفته‌اند، هر چقدر پول بدهید آش می‌خورید.

مزایا و معایب

حال مزایا و معایب ژاکت‌های تیراندازی چه هستند؟ یا فواید این ژاکت‌ها دقیقا چه هستند؟

اگر شما جوان و با اندام متناسب هستید، به شما می‌گویم که مزایای کمی برای شما دارد. شاید هنگام زانو زدن و ایستادن کمک کند چون در آستین و تنه برخی ژاکت‌ها در قسمت‌های تماس با بدن مواد ساینده‌ای دوخته شده است. این بدان معناست که احتمال لیز خوردن دست‌های شما در زمان اشتباه کاهش می‌یابد. 

از سوی دیگر اگر شما دیگر آن جوان بیست و چند ساله متناسب گذشته نیستید، این ژاکت‌ها یک یا دو مزیت کلیدی برای شما دارند. اول و مهمتر از همه برای من این است که ثبات میان‌تنه افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر آن لرزش های خفیف عضلات که رتیکل دوربین را کمی تکان می‌دهد، مثلا در مورد خودم ضربان قلبم، کاهش می‌یابد.

این مساله زمستان گذشته هنگام تیراندازی در شرایط بسیار سرد بر من روشن شد. من در حال تنظیم کردن تفنگ و تیراندازی تمرینی بودم. بنابراین ژاکت شکار گرم و نرمم را به تن کردم. در زمین، بلافاصله ضربان قلبم را از میان دوربین می‌دیدیم و باید شلیک‌هایم را با دقت با سکون بین دو ضربه تنظیم  می‌کردم. چند روز بعد با ژاکت Sure Shot چنین لرزشی نداشتم و می‌توانستم تمرکز کنم و رتیکل دوربین را دقیقا بر روی آنچه می‌خواهم قرار دهم.

مزیت اصلی دیگر همانطور که پیش از این گفتم، جایگیری محکم بازوها هنگام ایستادن یا زانو زدن است.

در آخر، من در این تابستان متوجه شدم که اگر شما ژاکتی با کلاه بارانی داشته باشید، در شرایط آفتاب شدید برای سایه انداختن در قسمت عقب دوربین عالی است .

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

معایب؟ من شخصا نیاز دارم ژاکت تنگ و چسبان باشد تا نهایت فایده را از آن ببرم. این بدان معناست که با گرمایی که این تابستان داشتیم، شما داخل یک کیف از جنس کوردورا و برزنت تا سر حد مرگ می‌جوشید. باز کردن و بستن مجدد ژاکت برای هر خط هم یک دردسر واقعی است.

از آنجا که تنگ و چسبان بودن در زمستان و تابستان ضرورت دارد، در زمستان نیز این ژاکت‌ها سرد هستند چون نمی‌توانید لباس زیادی زیر آن به تن کنید بدون اینکه احمقانه به نظر برسید. من این مساله را با پوشیدن یک کت دیگر روی ژاکت تیراندازی حل کردم. هرچند این کار تعدادی از مزایای ژاکت را از بین می‌برد، و بنابراین مساله تعادل مطرح می‌شود، ثبات در برابر راحتی.

ژاکت تیراندازی فیلد تارگت

در آخر، ژاکت‌های تیراندازی محلی عالی برای قرار دادن لوازم هستند، جیب‌های این ژاکت‌ها برای قرار دادن شکلات، بسته ساچمه اضافه، پارچه تمیز کننده دوربین و سایر خرده‌ریزهایی که تمایل داریم هنگام تیراندازی با خود حمل کنیم مناسب هستند.

به طور خلاصه می‌توان گفت ژاکت‌های تیراندازی باعث ثبات بهتر میان‌تنه می‌شوند و هنگام ایستاده یا زانو زدن کمک می‌کنند، ولی در تابستان داغ و در زمستان سرد هستند.

شما باید خودتان تصمیم بگیرید که آیا مزایا بر معایب غلبه می‌کنند یا برعکس. برای من؟ همه چیز بستگی به آب و هوا دارد، اگر خیلی گرم باشد باید آن را کنار بگذارم. سایر مواقع، تابستان یا زمستان معمولا ژاکتم را به تن دارم.

اشتراک گذاری